Inšpirácie

Lexikón čalúneného nábytku: zorientujte sa v odborných výrazoch

Lexikón čalúneného nábytku: zorientujte sa v odborných výrazoch

Zistite, aký je rozdiel medzi ottomanom a šezlongom, aká je štandardná výška sedáku, či ako správne nazývať jednotlivé súčasti sedačky. Ideálna pomôcka pri výbere a pred kúpou sedačky.

Alcantara - obchodný názov netkanej textílie z mikrovlákna s nubukovým vzhľadom. Je vyrobená z polyesterových mikrovlákien a polyuretánu a používa sa ako poťahová látka.

Anilínová koža – kože označované ako anilínová koža sú prefarbené vodou riediteľnými anilínovými farbami. Anilínové farbivá sú transparentné. Nič nezakrývajú. Anilínové farbivá zachovávajú väčšinu prirodzených vlastností kože. Zostáva príjemne mäkká a príjemná na dotyk.

Bielenie – úprava textílií oxidačnými alebo redukčnými činidlami na dosiahnutie špecifického stupňa belosti. Bielenie sa vykonáva praním, varením a použitím chemikálií.

Brúsenie - označenie pre spracovanie kože. V závislosti od potreby a stavu kože sa môžu jazvy alebo mäsová strana prebrúsiť, aby sa dosiahol takzvaný jednoliaty efekt.

Čalúnený rám - základ každého čalúneného nábytku, ktorý sa líši tvarom, použitým materiálom a konštrukciou.

Činenie – proces výroby kože, vďaka ktorému je koža pevná a odolná.

Dekoračný textilný poťah - dekoračný textilný poťah na čalúnený nábytok.

Dekoračný vankúš – doplnkový vankúš, ktorý dotvára sedačku hlavne ako estetický element. Dekoračné vankúše bývajú často čalúnené v inej látke ako sedačka pre vytvorenie kontrastného efektu.

Diván - sedačka bez poriadneho operadla a len s jednou lakťovou opierkou.

Dracon - značka pre vysokokvalitné chemické vlákno na báze polyesteru. Používa sa ako výplňový materiál a vatelín na poťahy na čalúnenie a ako priadza na poťahové látky

Dvojitý prešívaný šev - dvojitý šev, v ktorom sú vyčnievajúce okraje švov prešité úzkym okrajom.

Element – inak nazvaný modul sedačky – je to jeden kus resp. dielec z ktorého sa sedačka skladá. Kombináciou modulov sa vytvárajú zostavy,

Effilé - okraj so strapcami alebo slučkami.

Epinglé - poťahová látka s jemne vrúbkovaným povrchom.

Farbenie kože - koža sa farbí najmä v rotačných sudoch alebo v bubnových strojoch. Tri metódy: anilínové farbenie (transparentné farbenie), semianilínové farbenie (ľahko pigmentovaná koža) a pigmentové farbenie (vrchná farba).

Farebná stálosť - farebná stálosť látky zaručuje, že jej farby nevyblednú na dennom svetle, nepoškodia sa trením, ani sa nevymyjú vodou a zásadami.

Fungicídna úprava - Chemická úprava textílií na ochranu pred napadnutím hubami.

Funkčný čalúnený nábytok - čalúnený nábytok so špeciálnymi funkciami: gauč so sklopnými podrúčkami, polohovateľné operadlo.

Gobelín- klasická žakárová látka.

Haptika - výraz pochádza z gréckeho výrazu pre „hmatateľné“ a opisuje všetko, čo vnímame hmatom. Pri poťahovej látke znamená, ako ju cítiť na dotyk.

Hustota - označenie pre kvalitu peny v kilogramoch na meter kubický. Základné pravidlo: čím vyššia hustota, tým lepšie funkčné vlastnosti.

Hĺbka sedáku - hĺbka sedadla sa meria od prednej hrany sedadla po operadlo. Je medzi cca 50 a 56 cm.

Hodváb - bielkovinové vlákno zo stvrdnutého sekrétu priadky morušovej.

Hydrofóbna úprava - proces výroby kože, vďaka ktorému koža odpudzuje vodu. Na tento účel sú priestory medzi vláknami utesnené vodotesnou látkou.

Chaiselounge – šezlong – modul s predĺženým sedákom s podrúčkou určený pre sedenie s natiahnutými nohami. Na rozdiel od ottomanu je kratší a nemá chrbtovú opierku,

Chemické vlákna – chemicky a priemyselne vyrábané vlákna vyrobené z prírodných polymérov (napr. celulóza, latex, riasy, proteín) alebo syntetických polymérov a anorganických látok. Poťahové látky vyrobené z chemických vlákien majú dobré funkčné vlastnosti, sú nenáročné na údržbu a sú odolné.

Jadro cylindrickej pružiny - jadrá cylindrických pružín pozostávajú z povrchovo upravených valcových oceľových pružín, ktoré sú do seba zatočené a spojené do pružiacej jednotky.

Jutový popruh - úzke pásy látky vyrobené z jutových priadzí na výplň sedadla a operadla.

Kaderenie – špeciálny druh spracovania kože, vďaka ktorému sa do popredia dostanú prirodzené jazvy. Vlhká koža sa pretiahne cez okraj plechu pomocou dvoch valčekov.

Keprová väzba - keprová väzba patrí medzi tri základné väzby. Jej opakovanie prechádza aspoň cez tri osnovné a tri útkové nite. Výsledkom viazania sú charakteristické rebrá prebiehajúce diagonálne v tkanine.

Konzolová stolička – stoličky alebo kreslá s rámom zakriveným do tvaru S, ktorý pri sedení mierne pruží.

Kovanie - prvky, ktoré ponúkajú miesta pôsobenia síl na určité, väčšinou veľkoplošné, relatívne mäkké materiály alebo slúžia aj ako dekorácia. Na čalúnenom nábytku umožňujú zmeny sklonu, výškovej a hĺbkovej nastaviteľnosti, otáčanie, natáčanie, zmeny uhlovej polohy a vysúvanie.

Lemovací šev - dodatočná lemovacia páska na zaistenie odrezaného okraja poťahového materiálu.

Leštenie - na vyhladenie kože a zvýšenie lesku sú sklenené alebo achátové valčeky vedené cez zrnitú vrstvu kože pomocou strojov. Predtým sa nanesie vrstva vosku. Vhodné pre chróm alebo čistú kožu.

Lisované čalúnenie - čalúnnický diel s rovnomernou objemovou hmotnosťou a rovnomernou pevnosťou v tlaku, ktorý je napenený v jednej operácii.

Lister – lesk vlákna, priadze alebo látky.

Lúhovanie – prípravný proces na činenie. Počas tohto kroku účinky lúhovacích chemikálií ničia vlasy a pokožku alebo ich uvoľňujú do takej miery, že sa dajú ľahko mechanicky odstrániť.

Mastenie – posledný krok pri výrobe kože pred sušením. Vďaka tomu koža po opaľovaní nevysychá ani netvrdne.

Modul – inak nazvaný element sedačky – je to jeden kus resp. dielec z ktorého sa sedačka skladá. Kombináciou modulov sa vytvárajú zostavy,

Moiré - poťahové látky so vzormi pripomínajúcimi kresbu dreva alebo vodné vlny.

Nylon - všeobecný termín pre polyamidové vlákna

Odkrytý drevený rám – typ čalúneného rámu, ktorý ponecháva viditeľné významné drevené časti, ako sú lakťové opierky.

Odolnosť proti oderu - odolnosť proti oderu udáva trvanlivosť poťahovej látky a zisťuje sa v teste oderu.

Odvápňovanie - pri odvápňovaní sa mechanicky uložené a chemicky viazané chemikálie na vápnenie neutralizujú a premieňajú na ľahko rozpustné soli, ktoré sa vypláchnu pri následnom plákaní alebo praní kože.

Ohýbanie - pomocou ostro brúseného valca noža sa koža na mäsovej strane prehne, čím získa rovnomernú hrúbku.

Osnova - pozdĺžna niť a kostra textílií.

Oterové cykly - oterové cykly sú mierou odolnosti látok. Čím vyšší počet cyklov, tým vyššia odolnosť voči oderu a opotrebovaniu. Na testovanie sa používa metóda Martindale. Pri tomto teste na testovacom stroji Martindale sa látka otiera o česanú tkaninu, aby sa simulovalo opotrebovanie. Prístroj zaznamenáva počet cyklov trenia (alebo prania), ktorým bola tkanina podrobená, kým sa nedosiahne jasne identifikovateľný fyzikálny koncový bod. Tento koncový bod sa dosiahne, keď sa tri vlákna tkaniny pretrhnú natoľko, že sa pretrhnú, a číslo oderu je potom počet cyklov v čase pretrhnutia.

Ottoman – modul sedačky, s chrbtovou časťou a predĺženou plochou sedáku tak, aby sa bolo možné posadiť s natiahnutými nohami. Na rozdiel od šezlongu býva dlhší a má chrbtovú opierku.

Otvorené šitie – typ zošitia kedy zostáva časť zadnej strany viditeľná. Používa sa pri čalúnení v koži a korigovanej koži.

Ozdobné klince - viditeľné pripevnenie napínacích častí alebo ozdobné zvýraznenie lakťových opierok, poniklované, mosadzné alebo plastové, s hladkými hlavičkami alebo zdobené.

Podrúčka – miesto pre opretie ruky na konci sedačky. Jej šírka často ovplyvňuje celkový rozmer sedačky.

Pohovka – rovný typ sedačky. Často býva vybavená funkciou rozkladania pre zvýšenie praktických vlastností nábytku,

Ploché pružiny – Typ pružiny s ťahom aj stláčaním. Používa sa na konštrukciu rámu.

Plošná tkanina - látky pochádzajúce z plytkého tkáčskeho stavu s horizontálnou, plochou osnovou.

Podpora krížov - polstrovaný výstupok v operadle čalúneného nábytku. Vo výške bedrových stavcov zvyšuje komfort sedenia a poskytuje oporu krížom.

Polohovania – funkcia sedačky, vďaka kotrej je možné nastaviť rôzne uhly chrbtovej či sedákovej časti pre zvýšenie komfortu sedenia.

Popruhy - na výrobu čalúneného nábytku. Gumové popruhy sú použité na elastické čalúnenie operadla a sedadla, neelastické popruhy z juty na podložku.

Poťahová látka - textílie vhodné na výrobu poťahov. Kritériami výberu by mala byť odolnosť proti oderu, svetlostálosť, odolnosť proti oteru, žmolkovaniu a elektrostatické správanie, aby čo najdlhšie zostal atraktívny ako poťah na čalúnený nábytok.

Príležitostné spanie – funkcia sedačky vďaka ktorej je po rozložení možné na sedačke príležitostne prespať.

Prírodné vlákno - materiál získaný zo zvieracích chlpov alebo rastlín, ako je bavlna, juta, ľan, panenská vlna a hodváb.

Pružiny - ploché špirálové pružiny so šírkou cca 1,5 mm. Používajú sa ako pružiaca základňa pre čalúnenie sedadiel a operadiel a ako lôžková vložka.

Pružinová základňa - základ konštrukcie čalúneného nábytku. Väčšinou sa používajú oceľové vlnité pružiny, vnútorné pružiny alebo elastické pásy.

Pružinové jadro - používa sa na odpruženie pevných sedadiel. Obvodové pásové oceľové rámy, ktoré stabilizujú pružinové jadro a špirály, ktoré spájajú pružiny dohromady, zaisťujú komfort sedenia.

PUR pena - polyuretány (PU, skratka DIN: PUR) sú plasty alebo syntetické živice, ktoré vznikajú polyadičnou reakciou diolov alebo polyolov s polyizokyanátmi. Na výrobu flexibilných polyuretánových (PUR) pien sa v presne definovanom pomere používajú kvapalné základné suroviny polyalkoholy, skrátene polyoly, a polyizokyanáty, skrátene izokyanáty. Polyadícia znamená: Alkohol (polyol) a izokyanát, dve organické zlúčeniny, sa kombinujú v procese chemickej reakcie za vzniku molekúl s dlhým reťazcom (makro). Prímes vody vedie k tvorbe CO2, čo spôsobuje penenie zmesi a vývoj bunkovej štruktúry peny.

Rapport - opakujúci sa vzor na látke.

Raster – šírka sedáku, zväčša býva v násobkoch 10 cm a bežné šírky sú 70, 80, 90, 100 cm 

Recamiere - pohovka s lakťovou opierkou a operadlom, pomenovaná po Julie Chaise Recamiere 1777 – 1849.

Relaxačné kreslo – všeobecný termín pre stoličku s funkciami, ako je nastavenie polohy chrbta alebo nôh. Polohy je možné nastaviť ručne alebo motoricky.

Rohová sedačka – typ sedačky v tvare písmena L, ktorá je tvorená viacerými modulmi.

Rozklad – funkcia sedačky umožňujúca jej rozloženie pre príležitostné spanie.

Rúno - slúži ako poťah na čalúnenie, aby sa zabránilo odieraniu poťahovej látky.

Sada - zostava čalúneného nábytku. Napríklad pohovka a dve kreslá.

Semianilínová koža - kombinácia pigmentových farbív a anilínového farbenia. Poťahová koža v pigmentovanom, teda nepriehľadnom prevedení je prestriekaná nepriehľadnou ochrannou vrstvou farby. Semianilínová koža má hladký alebo reliéfny povrch.

Semiš – typ hovädzej kože, ktorá bola na zadnej strane brúsená a dokončená zdrsnenou stranou smerom von (semiš).

Stálosť pri otieraní - označenie pre odolnosť farby nábytkových látok voči odieraniu alebo krvácaniu (zafarbeniu) na iných textíliách. Hodnotenie sa vykonáva v 5 úrovniach (čísla stálosti), kde úroveň "5" znamená veľmi vysokú stálosť pri otieraní a úroveň "1" znamená veľmi nízku.

Studená pena - je polyuretán (PU alebo PUR) vyrobený z izokyanátov a polyfunkčných alkoholov (polyolov). Studená pena je tiež označovaná ako HR pena (vysoká pružnosť), pretože môže byť vyrobená s vyššou pevnosťou v tlaku ako bežná horúca pena.

Skrytý drevený rám - rámové prevedenie, v ktorom sú všetky podstatné časti rámu čalúnené alebo zakryté.

Svetlostálosť - hodnotenie stálosti farieb textílií na dennom svetle. Svetlostálosť je klasifikovaná na stupnici od 1 do 8, pričom 1 je najslabšie svetlo a 8 je najsilnejšie. Pozoruje sa zreteľná zmena vzoru a farby vo vzťahu k typovému sfarbeniu.

Štiepenie - v závislosti od zvieraťa a oblasti tela má koža rôznu silu, ktorá sa štiepením dosiahne rovnomernej hustoty. To vytvára jazvovú medzeru (horná časť kože), strednú medzeru a mäsovú medzeru (spodná časť kože).

Taburetka - malý kúsok sedacieho nábytku bez operadiel.

Tampónovanie - krok spracovania kože, pri ktorom sa koža pretrie farbiacim roztokom a vyvýšené miesta na povrchu sa zafarbia.

Tenčenie – zdrsnenie mäsovej strany kože pomocou šmirgľových pásikov na vytvorenie velúrového dojmu na koži.

Tónovanie - menivé škvrny na velúrových látkach spôsobené teplom a tlakom tela.

Transparentné farbenie - druh farbenia kože (anilínová koža), pri ktorej vo vode rozpustné farbiace látky prenikajú do vlákna kože a farbia kožu. Póry zostávajú otvorené a prirodzené vlastnosti sú zachované.

Úložný priestor – funkcia sedačky, vďaka ktorej je možné uložiť do korpusu veci. Často býva určený hlavne na uloženie deky, vankúšom či perín pre príležitostné spanie.

Valcovanie za sucha - krok v spracovaní kože. Vo valcovom sude sa koža obracia na sucho, teda bez vody, a tým zmäkčuje. Výsledkom je mimoriadne mäkká kvalita kože s príjemným, plným úchopom. Najznámejším druhom brúsenej kože je koža napa.

Velúr - francúzsky výraz pre vlasové tkaniny. Ide o látky so vzpriameným alebo položeným vlasom.

Viskóza – chemické vlákno s prírodnými vlastnosťami odvodené od celulózy.

Vlnovce - ploché špirálové pružiny používané na pruženie čalúneného nábytku.

Vyčesávanie - krok vo výrobe kože. Pri sušení sa koža sťahuje a vyzerá potom scvrknutá. Koža sa natiahne a vysunie, aby sa odstránili existujúce zhyby alebo záhyby a aby sa dosiahol hladký povrch.

Vysoké kreslo - kreslo s neúmerne vysokým operadlom 105 až 110 cm.

Výsuv – funkcia sedačky kedy sa sedák dá mechanicky alebo elektricky vysunúť a zväčšiť hĺbku sedáku.

Výška raportu - vzdialenosť, v ktorej sa vzor látky opakuje vertikálne, t.j. v smere osnovy.

Výška sedáku - výška sedadla pri čalúnenom nábytku sa meria od najvyššieho bodu sedadla po podlahu. Je medzi cca 38 a 46 cm.

Xenotest - test na zistenie svetlostálosti farieb na textil. Materiály sú umiestnené pod xenónovou výbojkou, ktorá pripomína denné svetlo.

Zamat - zamatový alebo česaný povrch textílií.         

Zmäkčenie – krok v spracovaní kože. Koža sa namočí do vody a vyčistí, vyperú sa rozpustné bielkoviny a koža sa vyhladí.

Zostava – kombinácia modulov vytvárajúca výsledný tvar sedačky.

Žakár - tkanina, v ktorej vzory nie sú vytlačené, ale vznikajú zložitým tkaním priadzí. Pomenovaná po vynálezcovi Josephovi-Marii Jacquardovi.

Ženilka - tkaniny vyrobené zo špeciálnych priadzí: niť priadze je obklopená chlpatými chĺpkami, ktoré dodávajú tkanine zamatový povrch.

Žmolkovanie - tvorba uzlíkov v poťahových látkach vyrobených zo zmesových látok (napr. nová vlna). Spôsobené používaním, odieraním povrchu. Nodulárne vlákna sa nazývajú žmolky.

sedacky banner

Spálňa, v ktorej dominuje minimalizmus: Vieme, ako na to!

Spálňa, v ktorej dominuje minimalizmus: Vieme, ako na to!

Minimalistické spálne sú vzdušné, presvetlené a čisté. Sú dôkazom, že v jednoduchosti je krása a aj harmónia.

Minimalistické spálne sú vzdušné, presvetlené a čisté. Sú dôkazom, že v jednoduchosti je krása a aj harmónia. Uplatňujú sa v nich len tie prvky, ktoré sú ozaj nevyhnutné pre náš oddych a nočný spánok. Nič viac v spálňach ani nepotrebujeme. Minimalizmus je tu úplne na mieste a nás teší, že vám pri tom môžeme aspoň takto asistovať!

Minimalizmus je hrou na skromných, ale absolútne praktických. Jeho podstata nespočíva vo vyhadzovaní nábytku, dekorácií ani v potláčaní zmyslov pre detail a farby. Všetko si tu môžete dovoliť, len v tej vhodnej intenzite. Vlastne, takto náročný je v skutočnosti minimalizmus ako interiérový štýl.

 

Centrom každej spálne – no predsa posteľ!

 Postel Belavio


Na ničom lepšie než na manželskej posteli sa „nevyhráme“ ani pri uplatňovaní minimalistických línií. Je ústredným nábytkom všetkých spální. Zameriavame sa pritom na jej funkčnosť, ktorú podporíme pevnou konštrukciou postele. Výhodou sú masívne prírodné materiály, ktoré v sebe (nenápadne) ukrývajú dostatok úložného priestoru. Či už ide o klasický výsuvný, alebo variabilné zostavy, majú si zachovať univerzálny charakter a minimum údržby.

Pozor, čím viac pozornosti venujete multifunkčnosti odkladacieho priestoru, tým jednoduchší rám posteľ potrebuje. Doprajte si ho len ako príjemnú opierku hlavy a chrbta, nech nepúta výraznými vzormi ani osvetlením.

V akých farbách? Vo všetkých odtieňoch dreveného masívu, alebo nech vám slúži ako skvelý podklad pre ďalšie prvky. Vhodné sú odtiene hnedej, kontrast bielej a čiernej alebo ich oživíte detailmi na posteľných obliečkach. Vkusne zapôsobí aj čipka, ručne vyšívané ornamenty, ale veľmi umiernene!

Ako minimalisticky vyplniť priestor za/nad posteľou?

 

 Mood obrazy


Tu sa azda najviac preukáže váš cit pre detail. Aby ste neskĺzli k iným štýlom, napríklad k priemyselnému alebo modernému, vyberte si vždy len jednu dekoráciu alebo tapetu, ktorú takmer „nevidieť.“ Odporúčame z tých, ktoré si zachovávajú priedušnosť, miestnosť nezaťažujú PVC ani ťažkými kovmi. Sú to prvky, ktoré naozaj zaberajú minimum miesta, a tak úžasnú výpovednú hodnotu prinášajú!

 

Nábytok, aký len nevyhnutne potrebujete

Nočný stolík Ragaba diamond

       nočný stolík Ragaba diamond

 

To je ďalším základným pravidlom minimalistických spální. Iným je to, že nábytok nemá byť tesne pri posteli (okrem nočného stolíka). Priestor na malej ploche bude zbytočne preplnený a neusporiadaný. Ideálne sú komodykonzolové stoly alebo iná súprava políc. Nábytok nemá prekrývať väčšiu časť stien, použite len po 1 až 2 kusoch s multifunkčným využitím.

Osvetlenie a koberce

Stavte na kúzlo prirodzeného svetla a to maximálne znásobte! Okná nech prekrývajú záclony, ale priesvitné a kratšie. Ideálne je to bez nich, no nie každému sa takto zdajú spálne vkusné. Zvážte výber stojacich svietidiel, minimálny efekt podporí nástenné svietidlo alebo stolová lampa. Nekombinujte viacero typov, ani vo výrazných efektoch.

ExtraTip – koberec v minimalistickom štýle má kopírovať buď odtiene podlahy, alebo byť pokračovaním nábytku, ktorý je najbližšie. Z farebných kombinácií si vyberte len jednu dominantnú a koberec nech slúži svojmu účelu – poskytnúť hrejivé teplo a komfort svojim užívateľom.

 

 Spalna Banner

 

 

Aké sú výhody, ale aj obmedzenia rohových sedacích súprav?

Aké sú výhody, ale aj obmedzenia rohových sedacích súprav?

Trendom posledných sezón v bytovom dizajne je maximálne využiť každú voľnú plochu, priestor nezaplniť ani nábytkom, textíliou či dekoráciami.

Čím menšiu úžitkovú plochu váš príbytok predstavuje, tým viac oceníte multifunkčné novinky. K nim nesporne patria moderné rohové sedacie súpravy.

Flexibilné a okamžité riešenie

Požiadavky na kvalitu a prevedenie sedačiek sú odlišné aj vzhľadom na dispozičné možnosti u vás doma. Práve rohové sedačky sa stali žiadaným prvkom v jednoizbových príbytkoch, kde sa umiestňujú pre potreby usádzania hostí a zároveň slúžia aj ako oddychové a spánkové lôžko. V podstate nemusíte mať ani stiesnené priestorové možnosti, aby ste si obľúbili trendy rohové sedačky.


rohová sedačka Saint Louis 

Stačí, že je vás v domácnosti viac a na klasických dvoj, trojsedákoch by ste si odopierali svojho komfortu a súkromia. Výhodou sedačiek s rohom je aj to, že zatiaľ čo na jednej časti relaxujete, ostatní si môžu príjemne posedieť a navzájom sa neobmedzovať.

Náš tip – pri vašich nadštandardným požiadavkách vám perfektne poslúži aktuálny výber rohových sedacích súprav Befame. Vychádzajú zo súčasných podmienok a trendov v bývaní, ponúkajú tak netradičné možnosti mladým rodinám s deťmi, ale aj starším s ťažkosťami v pohybe.

 

 rohová sedačka Mood Chicago

rohová sedačka Mood Chicago

Výhody rohových sedačiek Befame:

 • Sú vyrobené z masívnej drevenej konštrukcie. Ich potenciálni užívatelia majú pri výbere konkrétneho typu látky, odtieňov a rozmerov širšie možnosti.
 • Štandardne sú zabezpečené falistou pružín a kombinovateľných PUR, studených pien a silikónu
 • Priestranný chaiselounge aj pre viac osôb na polihovanie alebo čítanie kníh 
 • Plocha na spanie predstavuje viac ako 250 x 130 cm, čo je dosť komfortné aj z dlhodobého hľadiska
 • V časti rozkladu je úložný priestor
 • Polohovateľné područie a opierka na chrbát 
(Ne)obyčajné sedenie

To si budete ešte viac užívať pri rohových sedačkách v sete s taburetom alebo možnosťou vyklopenia menšej taburetky na vyloženie nôh. Úplne inú atmosféru ponúkajú rohové sedačky nielen pri bežných rozhovoroch, ale aj pri práci doma  - pri rozhovoroch si viac užívate očný kontakt, keďže sa jeden z vás môže usadiť na protiľahlú stranu. Navyše, s taburetom alebo pomocou kresla si vyberiete takú pozíciu, aby ste dovideli na všetkých a zároveň viete aj o dianí mimo toho priestoru. 

rohová sedačka Befame Belavio

Ako fungujú rohové sedačky v samotnom priestore?

Rohové sedačky vám ďalej umožňujú optické zväčšenie priestoru – voľnú plochu použite na priestranný a ľahko presúvateľný konferenčný stolík. Dokážte hravo vyplniť aj prázdne (hluché) miesto v časti za rohom a umiestnite doň súbor variabilných políc či skrinku na odloženie drobností. Je to ideálnym riešením aj pri home office práci, kde všetko dokážete vybaviť z pohodlia vašej sedačky.

Často vídame práve rohové sedačky vo funkcii predeľovacích prvkov – medzi obývacou a pracovnou zónou, medzi jedálenskou alebo kuchynskou časťou. V mnohých domácnostiach aj na oddelenie od detského (hracieho) kútika a pod. Dôležité je však to, že za takých okolností je rohová sedačka v priestore.

rohová sedačka Befame Moon

rohová sedačka Befame Moon

Pozor, pri stiesnených podmienkach vám to ešte viac sťaží prechod, manipuláciu pri čistení a zmývaní podláh. Málokedy si s prenosom rohovej sedačky poradí jednotlivec. Niekedy ich nestačí ani tucet, najmä keď sa s rohom ťažko manipuluje pri prechode úzkymi zárubňami.

Vy mienite, ale roh miestnosti všetko mení...

Na záver dávame do pozornosti aj skutočnosť, že nie v každom priestore vytvára roh 90°. Vtedy stojí nad výrazným dizajnom v kombinácii s exkluzívnym látkovým prevedením požiadavka atypického rohu, ba dokonca výklenku. Ide predovšetkým o priestor s rohom v rozmedzí 90 do 115°. Aj s tým všetkým musíte rátať skôr, než sa pohodlne usadíte!

 dizajnove sedacky bannerAko farebne zladiť podlahu s nábytkom a doplnkami?

Ako farebne zladiť podlahu s nábytkom a doplnkami?

Moderné bývanie má byť harmonické, pre čo najefektívnejšie zútulnenie priestorov pracujeme s materiálmi a farbami, ktorým to spolu ladí. Interiér môžeme prežiariť maximálne „v troch stupňoch“, vyhýbame sa odtieňom jednej a taktiež sa nechceme unudiť pri samých neutrálnych. Ako je to teda s harmóniou farieb a nadväznosťou medzi podlahou a hlavnými kusmi nábytku?

Farebnosť nábytku a doplnkov

Nie je to pravidlom, ale spolupráca farieb a ich odtieňov sa najlepšie prejaví v hlavnej spoločenskej miestnosti. Obývačky majú niekoľko samostatných zón, vyznačujú sa vyšším a masívnejším nábytkom, doplnkami a technológiou. Hra svetiel a farieb pôsobí na našu emočnú pohodu, skvalitňuje komunikáciu a relax.

Ani v rušivom, neútulnom prostredí nemusíte začať s výmenou nábytku a pretrieďovaním doplnkov. Po tom, ako sa rozhodnete pre konkrétny štýl miestnosti, naštudujte si jeho dominantné farby a odporúčané usporiadanie nábytku. Samé to stačiť nebude, je tu ešte jedna dominanta, respektíve konštanta!

Podlahy v miestnostiach sú záležitosťou na celú obytnú plochu (alebo aspoň na jej väčšiu časť), sú neustále zaťažované, pracuje sa s nimi oveľa dlhšie a náročnejšie, ako pri presúvaní alebo výmene nábytku pre originálnejšie vyznenie. Podlahy patria k náchylnejším na znečistenie, čo značne ovplyvňuje vizuálny efekt daného prostredia.

 komoda Woodman Avon Standard

Všeobecné pravidlá farebnej harmónie v interiéroch 


Podlahám však nemožno odoprieť, že sú dominantné a pri uložení nábytku a sedacích súprav sa ich pôsobenie vzájomne ovplyvňuje. Podlahám a nábytku to úžasne ladí pri čo najautentickejších odtieňoch a lesku. Prírodné farby a motívy sú tým najlepším riešením, ako „nás nerušiť“.

Realistické povrchy nemusia vyhovovať každému, a tak sa zameriame na jednu neutrálnu farbu, nadviažeme max. dvomi jasnejšími farbami (napr. zelenú a modrú, nikdy nie v kontrastnom páre) zo základného spektra a nakoniec sa vyhráme s jednou zvýrazňujúcou, ideálne len na menších doplnkoch (môže ísť o oranžovú, žltú, ale len 10-15 % z celkového zastúpenia farieb v miestnosti). Pre útulné a pokojné prostredie by sme nemali vyberať ako dominantné farby s najväčším zastúpením silno kontrastné odtiene napr. oranžovej s fialovou.

Aký je váš vizuálny zámer v miestnosti?

Ak je výber farieb požiadavkou štýlu, tak na podlahách z tvrdého a tmavšieho dreva nachádzame masívny kovový nábytok pre priemyselný štýl. Kov na nábytku je jemný a detailný, podlaha o niečo svetlejšia, teda vaším zámerom môže byť rustikálny štýl.

V našich interiéroch sa len výnimočne stretávame s podlahou v čiernej vo vysokom lesku. Je žiadanou v moderných luxusných apartmánoch, typická pre pánsky interiérový štýl. Tu však opatrne vyberáme farby nábytku a ku kontrastu môžu prispieť aj nesprávne zvolené odtiene stropu. Vôbec sa neobmedzujte bielou a šedou, svetlé hnedé a žlté odtiene ešte viac zvýraznia vaše luxusné bývanie.


knižnica BELLAMY Lotta | 2-dverová šatníková skriňa BELLAMY Lotta | detská postieľka so zásuvkou BELLAMY Lotta

Od kontrastu ku kontrastu?

Komu sa nepáči čierna, tak vyhľadáva svieži a nadčasový charakter bielych podláh. Sú výrazom škandinávskeho a minimalistického štýlu. Odporúčame rovnako svetlé voliť farby stien a stropu, no pri nábytku vyberáme min. o 2 odtiene tmavšie. Priestor sa opticky zväčší a zároveň nepôsobí monotónne.

Pozor, pri tmavých hnedých podlahách tento „živý“, prírodný vizuál nezatieňujeme ešte niekoľkými ďalšími tmavými farbami . Miestnosť sa opticky zmenší a pri nedostatku prirodzeného svetla sa v nej strácame. Skvelou voľbou k tmavej podlahe je biely nábytok vo vysokom lesku, červené alebo sýtožlté doplnky.

 

Dizajnovy nabytok Banner

Aké kvality má spĺňať koberec v domácnostiach s deťmi a zvieratami?

Aké kvality má spĺňať koberec v domácnostiach s deťmi a zvieratami?

Útulnosť a komfort sú najdôležitejšie požiadavky pre naše dôstojné bývanie. Nikdy netreba sebecky myslieť len seba a svoje priority.

Ak ste viacčlenná rodina alebo máte domáce zvieratko, koncepcia vášho interiérového štýlu má vyhovovať každému. Nezabúdajte pritom na najviac ohrozené skupiny – sú to deti, ostatní členovia so zníženou imunitou a domáce zvieratá. Ako im skvalitniť pohyb, hru, alebo len krátky relax? Ukryli sme zopár indícií vo výbere vhodného koberca.

Malé deti a zvieratá – treba sa okamžite vzdávať kobercov?

Omyl, no aj tak ho do praxe uvádza stále viac domácností. Veria fámam, že pri malých deťoch, psích a mačacích labkách sa výrazne narúša trvácnosť a odolnosť koberca. Je pravdou, že za takých okolností sú koberce náchylnejšie na nečistoty, škvrny a chlpy, no naše domácnosti tento úžasný bytový textil potrebujú.

pratelny koberec pre psov

Bez kobercov ani na krok

Tým sme naznačili, že nech je vás akokoľvek veľa v jednej domácnosti, koberce majú byť funkčne rozmiestnené od vstupnej chodby až po poslednú miestnosť. Žiadne obmedzenia, pretože sú to práve koberce, ktoré pohlcujú prach, napomáhajú k hrejivej a pohodlnej chôdzi, pôsobia ako zvukotesná izolácia a navyše, zútulňujú priestor medzi štyrmi stenami.

Pri deťoch a domácich zvieratkách odporúčame vyberať ručne vyrábané koberce s jednoduchou údržbou. Tým požiadavkám zodpovedajú a obohacujú ich o ďalšie funkčné vlastnosti modely z kolekcie Lorena Canals. Sú typické tým, že čerpajú výlučne z prírodných zdrojov – tvorí ich 100 % bavlny a na ich dekorovanie sa využívajú len prírodné farbivá. 

prateľný koberec Lorena Canals Sound of Summer

prateľný koberec Lorena Canals Sound of Summer

Pri kontakte s pokožkou (a srsťou u zvierat), tvárou či ústami sa zmierňuje riziko podráždenia. To je veľmi zásadné – deti obľubujú chôdzu na kolenách, zvieratká si všetko nesú v ústach a nové veci spoznávajú najprv dotykom a oblízaním.

Pozor, nie je správne vylúčiť koberce z domácností len pre špecifické pĺznutie srsti zo zvierat. Na naše zdravie síce pôsobí srsť negatívne, doplatiť na to môžete aj inak – výberom koberca z veľmi jemným a zároveň aj tzv. mŕtvych vlákien. Tie časom samy vypadávajú a víria v prostredí. Dráždia sliznice detí a aj alergikov.

Na špecifickosť srsti a rozdielnych pudov reagujú dizajnéri takto : 

 • Preferujú koberce s nízkym vlasom. Ten až tak intenzívne nezachytí srsť ani iné nečistoty, no tie sa potom jednoduchšie zmývajú a nasávajú do vysávačov. Takéto koberce nesú ďalej kvality ekologicky šetrného prania v práčke. Dlhý, hustý vlas ich v sebe zadrží a je útočiskom pre vírusy a baktérie.

 • Aj pri tých najvyšších funkčných vlastnostiach nedokážeme zabrániť vdýchnutiu rozvírených nečistôt z kobercov – preto v procesoch výroby stále sprísňujú bezpečnostné a zdravotné opatrenia. Výsledkom sú tak antialergénne koberce pre novorodenecké, detské a aj zvieracie potreby.  

 • V praxi sa v takýchto domácnostiach osvedčili jednoduché modely bez náročného dekorovania (rušivý alebo veľmi zábavný podnet pre zvieratko), v tmavších odtieňoch a s rovnými okrajmi – bez strapcov a iných ornamentov.

prateľný koberec Lorena Canals Path of Nature
prateľný koberec Lorena Canals Path of Nature

Nielen iné pudy, ale aj stavba tela, chôdza a záťaž pre koberec

Skvelou pomôckou pri výbere kobercu sa stáva ich triedenie podľa strihu a slučkového usporiadania. Dizajnéri vyzdvihujú kvality frissé strihania. Ide o kučeravý efekt a veľmi odolné pôsobenia. Ako dlhodobú „skrýšu“ pre nečistoty ho neodporúčame, ale na minimalizovanie stôp je perfektný. 

Záťaž „chôdzou po štyroch“ veľmi nezvládajú koberce z čisto slučkového prevedenia. Ak ide o rovnako veľké a široké slučky, ľahko môže dôjsť k zaseknutiu (nohy, labky), znehodnoteniu koberca, ale najmä k riziku pádu. Odporúčaným modelom sú kombinované strihané vlasy a trvácne slučky. Majú taktiež skvelú tvarovú pamäť. Využívanie takýchto kobercov sa postupne stáva štandardom!  

Prepojenie obývačky s kuchyňou: toto sú výhody a riziká

Prepojenie obývačky s kuchyňou: toto sú výhody a riziká

Obývačka s kuchyňou je celosvetovým trendom ako v rodinných domoch, tak aj v bytoch.

K takémuto dispozičnému riešeniu nás privádzajú viaceré okolnosti – príliš stiesnený, úzky priestor, ktorým ho takto opticky zväčšíte. Stáva sa viac presvetleným a vzdušným, jednoduchšie sa dostanete z jednej miestnosti do druhej a navyše, takéto prepojenie zlepšuje spoločenský kontakt s rodinou. Ale, čo ak tomu tak v praxi nie je a popritom narážate aj na ďalšie nevýhody?

Konkrétny účel prepojenia kuchyne s obývačkou

Prepojenie obývačky s kuchyňou zasahuje nielen do zmien v interiéri, ale ovplyvňuje celkovú statiku vášho domu/ bytu. V mnohých domácnostiach to práve z týchto príčin nie je ani možné. Preto, aby ste predišli rôznym obavám z kvality bývania po ďalšie roky, argumentujte svoj konkrétny účel.

„Otvoriť“ priestor

Obývačka s kuchyňou (2 v 1) je hlavným priestorovým riešením moderných minimalistických domácností. Priestor takto získa na svojich vizuálnych kvalitách – je väčší, intenzívnejšie ním preniká slnečné svetlo, jedným „ťahom“ prevetráte dve najviac využívané miestnosti. Máte pocit, že teraz sa na menšiu plochu zmestí viac kvalitného nábytku a aj sedenie je pohodlnejšie.

trojpohovka Befame Bellissa
trojpohovka Befame Bellissa

Žijete sám - príliš rýchlo a ste pracovne vyťažený?


Obývačka s kuchyňou je naplnením potrieb luxusného pánskeho štýlu v interiéri. Dominuje mu „business look“ a síce kuchyňa nespĺňa svoju základnú funkčnú stránku (len príležitostná príprava pokrmov), je zariadená do najmenších detailov, obsahuje vkusné dekorácie, farebne a materiálovo ladí s obývačkou. Len výnimočne sa v nej nachádza väčšia jedálenská časť, keďže domáci sa stravujú v meste (v práci), alebo im vystačí lôžko na sedačke / kresle spolu s konferenčným stolíkom.

trojpohovka Befame Anton

trojpohovka Befame Anton

Áno, dominantným kusom nábytku je v lukratívnom pánskom štýle rohová sedacia súprava s rozkladom a s ďalšími prídavnými funkciami. Zväčša sa využíva aj ako lôžko na spanie a s dostatočným úložným priestorom. Pri jej výbere sa zamerajte na neutrálne odtiene, respektíve na tie, aby nadväzovali na odtiene stien, podláh, respektíve kobercov.

Ste dvaja, alebo mladá rodina s deťmi?

Takáto interiérová úprava už odkrýva aj viac obmedzení. Stále oceníte bezbariérový prechod medzi izbami, menšie riziko úrazov pri ťarbavej detskej chôdzi (behu). Otvorený priestor totiž láka práve tých najmenších k väčšiemu šanteniu  - jedálenskú časť umiestňujte do rohov (v blízkosti okien) miestnosti alebo využite ako oddeľovací prvok kuchynský ostrovček. Zefektívňuje prácu pri príprave jedál, zlepšuje prehľad o dianí v ďalších miestnostiach.
jedálenský stôl MOOD SELECTION Bresso


Pozor, aj otvorený priestor možno „zapratať“ a opäť zmenšiť. Ak sa v obývacej časti rozhodnete pre robustnú sedaciu súpravu v sete, minimalizujte nároky na nábytok a v kuchyni uprednostnite vstavané spotrebiče, skrinky a úložné priestory s vyklápaním.
Náš tip – pri otvorenom priestore často podľahneme premiestňovaniu a hromadeniu vecí z jednej izby do druhej. Takto sa opäť kumuluje neporiadok, a preto si pre váš lepší prehľad o drobnostiach obľúbte trendy knižnicové regály.

Početnejšie rodiny môže obývačka s kuchyňou obmedzovať aj týmto:

 • Hluk, neporiadok a neustály pohyb
 • Pachy, výpary a decibely kuchynských spotrebičov, nekomfortný odpočinok v obývačke, ale aj sťažené podmienky pri varení – neustále delenie pozornosti
 • Nadmerná záťaž, rýchlejšie opotrebovanie a ušpinenie lôžok na sedenie a iného nábytku
sedacky banner
Ideálna tapeta: toto je návod ako ju vybrať

Ideálna tapeta: toto je návod ako ju vybrať

Tapety v našich domácnostiach rozhodne nehlásia žiadny comeback. Ako funkčný a dekoratívny prvok v jednotlivých miestnostiach sú žiadané už po desaťročia.

Tapety v našich domácnostiach rozhodne nehlásia žiadny comeback. Ako funkčný a dekoratívny prvok v jednotlivých miestnostiach sú žiadané už po desaťročia. Samozrejme, výberom materiálu, farieb a vzoru dokážu pripodobniť istú atmosféru či podporiť konkrétnu náladu. Pomocou tých najmodernejších sa vieme „preniesť v čase“ a určite im nechýba punc elegancie. Viac prezradíme v nasledujúcom texte o výbere najlepších tapiet.

Každým rokom sa zdokonaľujú nielen technologické, ale aj dizajnérske a umelecké postupy. Včera tu ešte neboli, no dnes už sú aj dizajnové tapety v ekologických farbách a vytlačené na kvalitnom vliesovom podklade. Samotná manipulácia, údržba, alebo prípadné odstraňovanie prináša mnoho výhod oproti vinylovým, papierovým či samolepiacim tapetám. Okrem toho sa do vyššej kvality dostávajú aj typické výhody tapiet v domácnosti.

 

 tapeta Lavmi Anyway grey

 

Prečo sa rozhodnúť práve pre tapety?

Steny či už v dome, alebo v byte taktiež starnú. Vplývajú na ne rôzne vibrácie, otrasy, podnebné zmeny, ale aj hospodárska i ekologická situácia v blízkom okolí. To má za následok isté nedostatky na povrchu stien. Práve tapety ich zamaskujú, opticky vyrovnávajú a zútulňujú priestor. Čím z kvalitnejšieho materiálu sú vyrábané, tým si zachovávajú lepšie izolačné a vzdušné vlastnosti. Do istej miery tlmia hluk a neuškodia žiadnemu interiérovému štýlu vo vašej domácnosti.
 

 tapeta Mindthegap The Vision | tapeta Mindthegap Cayo Largo

tapeta Mindthegap The Vision | tapeta Mindthegap Cayo Largo

 

Náš tip – fantázia pri výbere tapiet nepozná hranice a dnes aj preto viete vniesť do interiéru čaro rôznej architektúrykrás vesmíruobľúbeného pop artu, alebo retro štýlu. Vždy však vychádzajte z dispozičných vlastností danej izby a najmä v menších, stiesnených priestoroch sa vyhýbajte nápaditým vzorom, ktoré si vyžadujú raport (napájanie).

tapeta Mindthegap Figs and Dates | tapeta Mindthegap Ma Belle

tapeta Mindthegap Figs and Dates | tapeta Mindthegap Ma Belle                                                               

Tapety – postrach zaneprázdnených domácností? To už viac neplatí pri vkusnej vliesovej textúre!

Tapety majú, žiaľ, tú nevýhodu, že sa im v našich domácnostiach nevenuje toľko pozornosti. Zastreli ich fámy o tom, že sa náročne aplikujú a aj pri akomkoľvek kvalitnom type sa vytvoria „bublinky“ a po čase sa odlepia.
Omyl! Iné kvality získa tapeta so špeciálnymi spevňujúcimi vláknami z buničiny alebo iného odolného textilnému materiálu. Ten dodáva vliesovým tapetám lepšie ochranné väzby pred mechanickým poškodením. Ich nespornou výhodou je aj jednoduché nanášanie už len lepidla na stenu. Ďalej pracujete s mäkkým valčekom a handričkou, pomocou ktorých vytláčate vzduchové bubliny smerom k okraju tapety.


tapeta Lavmi Follow Yellow | tapeta Mindthegap Deco Trellis

tapeta Lavmi Follow Yellow | tapeta Mindthegap Deco Trellis                                                


Na čo však upozorňujeme domácich majstrov, je vplyv vlhkosti v miestnosti na výsledný efekt vliesových tapiet. Pri jej zvýšených hodnotách prebieha nedokonalá polymerácia (lepidlo nezasychá), a tak nimi nedosiahnete požadovaný dekoratívny efekt.

Možnosti umiestnenia vliesových tapiet

Od obývacích izieb ich v rôznych vzoroch môžete nájsť aj v detských izbách, v predsieňach, ba dokonca v kúpeľniach. Výborne prepúšťajú vodné pary, nepodporujú tvorbu plesní, sú odolné voči mastnote a útokom tých najmenších. Ani vy sa už neviete dočkať svojich nových vliesových tapiet?

Tapety banner

Ako vybrať správne svietidlo pre váš domov?

Ako vybrať správne svietidlo pre váš domov?

Pripravili sme zoznam najdôležitejších zásad, ktorých sa treba dodržať pri výbere svietidla pre váš domov.

Punc dokonalosti bezpochyby dodajú vášmu interiéru aj svietidlá od renomovaných značiek. Na trhu je ich nespočetné množstvo a aby ste sa v ponuke jednoducho zorientovali, prinášame vám zoznam najdôležitejších zásad o svietidlách pre celý interiér. Vyberáme si ich nielen podľa vlastného gusta, ale najmä podľa účelu, rozmerov a frekvencie využívania danej miestnosti. Mnoho ďalších zaujímavostí sa dozviete už v tomto článku.

Tipy pre výber svietidla

Najviac využívanou miestnosťou azda v každej domácnosti je obývačka. Počas dňa nám slúži na mnoho rôznych aktivít a každá z nich si vyžaduje inú intenzitu osvetlenia. Nie je správne zotrvať po celý deň len pri tlmenom, ostrom, studenom alebo veľmi teplom svetle. Zbytočne si takto zaťažujeme zrak, oberáme sa o komfort a mnohokrát práve nesprávny výber osvetlenia narúša dizajn nášho interiéru.
 
závesné svietidlo MOOD SELECTION Gipsum


Užívateľom zdôrazňujeme, že najlepším a najzdravším variantom je prirodzené svetlo. Počas slnečných jarných a letných dní ho preto využívajme na maximum. Prispôsobme tomu aj umiestnenie nábytku a rôznych doplnkov. Okná by nemali po stranách prekrývať žiadne komody, skrine ani kreslá. Tým chceme naznačiť, že najdôležitejším kritériom je zdroj osvetlenia a jeho intenzita.

Náš tip – každý typ svietidiel má iný údaj o svetelnom toku, ktorý sa uvádza v lúmenoch (lm). Najväčšiu silu osvetlenia potrebujeme stropných svietidlách v našich obývacích miestnostiach. Naopak, tie najmenšie údaje nájdete pri dekoračnom svetle a stolových lampách na čítanie.
Praktickou pomôckou, ako si pri svietidlách bez uvedenej hodnoty (v lúmenoch) viete odporúčanú intenzitu sami vypočítať, je vychádzať z rozmerov danej miestnosti. Výmeru izby (v m2) vynásobíte hodnotou intenzity v luxoch (lx). Výsledok však vypovedá o svetelnom toku len orientačne. Totiž aj pre každú inú činnosť potrebujeme svietidlo iného toku.

Svietidlo do obývačky

závesné svietidlo MOOD SELECTION Monako
 
Obývačka je teda najviac vyťaženou miestnosťou počas dňa. Rozhodne vám v nej nebude stačiť len jeden svetelný zdroj. Nepísaným, ale často aj nesprávnym pravidlom je umiestňovať centrálne stropné svietidlo tak, aby sa svetlo odrážalo najintenzívnejšie doprostred miestnosti. Vhodné je to len za predpokladu, že hlavné súčasti izby máte umiestnené takisto v „centre diania“. Hovoríme teda o konferenčnom stolíku a sedačke.

ExtraTip od nás je využiť silu centrálneho osvetlenia, respektíve kombinovať ju so stojacími a nástennými svietidlami. Výhodou je, že ich možno nasmerovať rôznymi smermi, jednoducho sa nimi manipuluje a v prípade samostatne stojacích nie je vôbec náročné ani premiestňovanie po miestnosti.
Vyberte si aspoň z dvoch modelov, jedno viac a druhé menej tlmené. Tak ich bez problémov použijete aj cez deň, ale aj pri večernom sledovaní televízie. Sú ideálnou voľbou do menších obývačiek, respektíve do takých, ktoré majú viac samostatných zón (priestor na sedenie, počas spánku, počas pracovného home office režimu a pod).
 
 
závesné svietidlo MOOD SELECTION Socho
 

Aktuálne sa vo viacerých domácnosť riešilo využitie obývačky ako pracovne alebo vytvorenia útulného priestoru na štúdium a prípravu domácich úloh. Počas nepriazne počasia a slabej intenzity slnečného svetla je možné používať aj počas dňa nástenné svietidlo, a to do 300 lx.
Pozor, ak si nedokážete odoprieť lúštenie krížoviek, písanie za šera alebo rôzne ručné práce, čo najskôr si do svojho pracovného kútika zaobstarajte aj vkusné stolové lampičky. Nezaberajú veľa priestoru, ale dokážu svetlo rozptýliť presne tam, kde ho v danom okamihu najviac potrebujete. Okrem nich sú skvelým tipom aj svietidlá s kĺbovým ramenom. Vaša pracovná plocha je tak dokonale osvetlená, pričom ostatných v izbe vôbec nevyrušujete.
 
závesné svietidlo Famlight Ceylon S Black Gray

Svietidlo do spálne

Predpokladáme, že vo vašej spálni nie sú tucty nevhodných nábytkových zostáv, doplnkov ani elektroniky. Každá spálňa nám má slúžiť na večerný a nočný spánok, poprípade kratší relax pri knihe. Najlepší komfort prináša mäkké, menej teplé svietenie. Ideálnym tipom sú závesné svietidlá na zdôraznenie farebne harmonického interiéru.


závesné svietidlo MOOD SELECTION Industryal Concrete


Práve o harmóniu farieb vás môže v spálni oberať veľká šatníková skriňa alebo robustné zrkadlá. Za takých podmienok si musíte dopriať intenzívnejšie biele osvetlenie s hodnotou do 6000 K. Ak máte pri sebe v spálni aj malé deti, dobrou pomôckou sú tienidlá, alebo dekoračné LED pásiky či bodové svetlá pre pokojnejšiu atmosféru.

Svietidlo do kuchyne

 závesné svietidlo MOOD SELECTION Faktory


Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj výber vhodného osvetlenia do kuchyne je dosť náročný. V bežnej domácnosti v nej máme mnoho pracovných zón, a aj pri skladovaní a v úložných skrinkách si potrebujeme lepšie posvietiť. Precízne si vyberajte mäkšie, o niečo chladnejšie osvetlenie počas bežných prác. Odporúčame buď bodové modely, alebo LED pásiky. Dôležitou súčasťou každej kuchyne je jedálenský stôl, nad ktorým pre pohodlnosť počas stolovania odporúčame napríklad luxusnejšie závesné svietidlá s teplejším osvetlením (do 2400 K).

Svietidlo do predsiene

Oveľa menšie starostí počas prechodov detí, ale aj starších členov v domácnosti budete mať pri voľbe jednoduchých nástenných modelov s pohybovým čidlom. Dobrou pomôckou sú aj orientačné svietidlá alebo jemné tlmené LED diódy pri schodisku či priamo ako centrálne osvetlenie predsiene.

Svietidlo do kúpeľne a WC

Aj v tej najútulnejšej kúpeľni taktiež prihliadame pri výbere osvetlenia na jej rôzne zóny. V tesnej blízkosti zrkadiel sa riadime rovnakou zásadou, ako sme vyššie uvádzali pri priestoroch spálne. Vhodné je biele svetlo. Na iné účely používame skôr mäkké žlté svetlo.

Tip na záver

V detských izbách vyberajte konkrétny typ osvetlenia podľa jednotlivých zón (podobne ako v obývačke). Dieťa miestnosť využíva na hranie, večerný odpočinok, ale aj na štúdium. Každej aktivite prispôsobujeme inú silu osvetlenia. nepodceňujme najmä osvetlenie na večer a cez noc.
Deti je najlepšie učiť len zaspávať, nie po celú noc spať pri svetle. Praktickým sprievodcom na nočných potulkách na WC či k rodičom sú pre ne jednoduché stolové lampičky alebo lampy s klip modulom.

 Svietidla banner

 

Ideálna študentská izba: toto sú pravidlá na ktoré nesmiete zabudnúť

Ideálna študentská izba: toto sú pravidlá na ktoré nesmiete zabudnúť

Vytvoriť príjemné prostredie na štúdium, oddych a aj záujmy je náročnejšie s pribúdajúcim vekom dieťaťa.

Pre menších školopovinných je zmena nábytku, doplnkov a kúpa nových potrieb k učeniu fascinujúca, tešia sa na nový „vlastný“ priestor, ktorý súvisí s ďalšou etapou v ich živote. Požiadavky dospievajúcich detí už vyplývajú z aktuálnych trendov, životného štýlu, ktorý preferujú a k akému štúdiu inklinujú. V tomto blogu prinášame všeobecné tipy pre bezpečné a pohodlné študentské izby v každom veku!

3 základné zóny

Odporúčame, aby ste vytvorili neutrálne, ale vkusné prostredie bez ohľadu na to, či ide o dievčenskú alebo chlapčenskú izbu. Vyhýbajte sa extrémnym ružovým či tmavomodrým odtieňom – ak máte rozhodujúce slovo vy (ako rodič), myslite na to, že dieťa rastie, v izbe bude prijímať ďalšie návštevy a aj svoj vkus najmä v pubertálnom období začne prehodnocovať.

Najdôležitejšia je študentská /pracovná časť

 písací stôl Ragaba Todo

písací stôl Ragaba Todo


Zdôrazňujeme, aby ste si tento priestor nezamieňali, respektíve neprepájali so spoločenskou (oddychovou) zónou. Pri štúdiu umožnite dieťaťu komfortné ergonomické sedenie (s funkciou rastúcej stoličky) za písacím stolíkom pri šírke cca 120 cm. Tento priestor by mal byť zreteľné oddelený, ale dispozične tak, aby na písaciu plochu prenikalo čo najviac prirodzeného svetla.

Nový trend v študentských izbách

 Ragaba Ashme Small Boy

Ragaba Ashme Small Boy


Pozor, trendom posledných sezón je dosiahnuť v izbách čo najviac úložného priestoru – poličky a skrinky obsahuje už samotný písací stolík, a preto zvážte, či okrem základných organizérov sú potrebné aj ďalšie odkladacie priestory. Zakomponujte taký nábytok, ktorým nielenže ušetríte priestor, ale vám poskytne aj ďalšie výhody – napr. komody, šatníkovú skriňu a pod. (max. po jednom kuse).  

Usporiadanie izby

Pri usporiadaní spoločenskej zóny minimalizujte výber na pohodlné sedenie (pre návštevy), u menších detí ponechajte aj koberce s edukatívnym vzorom pre hravé, nenápadné učenie. Pre starších a ich návštevy odporúčame menší konferenčný/príručný stolík na občerstvenie a uloženie svojich osobných vecí.

 usporiadanie detskej izby


Oddychová / spánková zóna – v tejto časti sa kladú najväčšie požiadavky na súkromie a zútulnenie priestoru. Hlavným kusom nábytku je, samozrejme posteľ. Posteľ býva opatrená závesom ako dekoráciou a aj na jasné oddelenie od iných priestorov. Skvelým riešením sú aj vyvýšené postele, pričom takéto vertikálne členenie je úsporné na priestor a lepšie pre dispozičné možnosti v rámci celej izby.
Priestor pod posteľou slúži buď na úložné boxy a skrinky, na menšie usadenie návštev či ako menší hrací kútik. Priestor nad posteľou alebo v jej tesnej blízkosti odporúčame vyplniť dekoráciami a inými „srdcovkami“ vašich študentov.

Tip na záver

 tapeta Mindthegap Other World

tapeta Mindthegap Other World


Bez ohľadu na špecifiká jednotlivých zón pre každú odporúčame dizajnové tapety na kvalitnom vliesovom podklade a v ekologických farbách. Ich výhodou je nielen zútulnenie priestoru, ale v koncepcii študentských izieb napomáhajú ku kreativite, vyjadrení svojho vkusu a pri rozšírení poznatkov. Deti (ale aj rodičia) ocenia ich termoregulačné a protihlukové kvality. Sú základom zdravého moderného bývania rovnako ako celá študentská izba!

 studentska izba banner

Štýl BOHO: zariaďte si interiér v duchu nespútanej slobody

Štýl BOHO: zariaďte si interiér v duchu nespútanej slobody

Zariaďovanie interiérov v boho štýle je vhodné najmä pre tých, ktorí chcú mať svoj domov naplnený životom, kultúrou, a inými rôznorodými kúskami. Musíme potvrdiť to, že interiéri v štýle boho, sú čím ďalej tým viac trendy. Moderný, bezstarostný, uvoľnený, ale pritom stále zaujímavý spôsob, ako ľudia reflektujú svoju slobodu aj pri zariaďovaní interiérov.

Boho (bohémsky) štýl je inšpiratívny najmä pre ľudí, ktorí chcú viesť nekonvenčný život. Pôvod nesie vo Francúzsku, v 19. storočí, kde existovala určitá komunita umelcov, ktorá bola všetko, len určite nie priemer. Mali slobodný spôsob myslenia, ktorý sa časom preniesol do umenia, a neskôr aj do zariaďovania interiérov. Svoju popularitu zažíva aj v našich Slovenských interiéroch. Aké sú základné princípy, o ktoré sa môžete oprieť, pokiaľ chcete zariadiť interiér v štýle boho? Čítajte ďalej a všetko vám odhalíme!

Čo presne znamená mať interiér v štýle BOHO?

Je potrebné podotknúť to, že tento štýl nie je určený pre každého. Na prvý pohľad voľný štýl, bez zábran, no však ,,pod pokrývkou” ide o niečo viac ako len o pohadzovanie vecí v obývačke. Interiér v štýle boho je premyslený, má svoju líniu farieb, vzorov, ale aj určitý druh materiálov, ktoré atmosféru u vás doma ešte viac prehĺbia. Nebojte sa, nie je to nič komplikované. Majte otvorenú, slobodnú myseľ a zapojte kreativitu. Hneď bude tento proces oveľa jednoduchší.

Aké farby sú v interiéroch BOHO štýlu dominantné?

spalna v style BOHO

Dokonale farebne zladený interiér s jednoduchými dekoráciami? Stačilo! Teraz prichádza na rad interiér v štýle BOHO. Tento štýl má doslova žiariť farbami a naplniť vás pohodovou atmosférou. Preto tu prevažujú tu najmä farby v teplých odtieňoch, ale aj metalické tóny. Pokiaľ vás lákajú hlboké, tmavé odtiene hnedej zelenej či sivej, nesmúťte. Doplňte ich o sýtu, kontrastnú farbu ako je napríklad oranžová alebo modrá.

Vzory a textúry: nebojte sa šialených kombinácií!

obyvacka v style boho

Pokiaľ ste sa rozhodli pre zariaďovanie interiéru v štýle boho, nebojte sa kombinovať rôzne vzory, či materiály. Ich rôznorodosť je základom pri zariaďovaní domácností v štýle boho. Aj to, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako veľký nezmysel, môže byť práve tá kombinácia, ktorá váš domov pritiahne k boho štýlu ešte viac! Kombinujte exotické štýly kobercov a umiestnite ich na netradičné miesta.  Povolené sú etno vzory, geometrické tvary, ale aj mandaly. Vedeli ste, že ich môžete využiť aj ako tapetu? Zaveste koberec na stenu medzi obrazy. Zdá sa vám to príliš? Biela farba steny túto zaujímavú a nekonvenkčnú kombináciu uvedie do rovnováhy.

Boho nábytok? Nič komplikované.

Nábytok v štýle boho podľa vašich predstáv pravdepodobne nenájdete v obchodných reťazcoch. Boho interiér budete tvoriť dlhšie, je to totižto dlhodobé zbieranie dokonalo-nedokonalých kúskov, ktoré vyskladajú ideály boho domov. Nebojte sa navštíviť lokálny obchod so starožitným nábytkom, možno tam nájdete niečo, čo vás dokonale očarí, alebo hľadajte boho nábytok u nás, na mood.skkde nájdete mnoho inšpiratívnych kúskov.

Vyhrajte sa s osvetlením!

Ubyvacka v style BOHO 2

Ambientné, nenápadné osvetlenie dokonale zjednotí vašu izbu a pozdvihne a dokončí pocit slobody a uvoľnenosti. Zvoľte rôznorodé svetlá v štýle boho. Ale aké sú to svetlá, ktoré sú v štýle boho? Siahnite napríklad po starožitných svietnikoch, či stolových lampách. V prvom rade však naplno využívajte prirodzené svetlo. Lampy by mali byť istým doplnkovým svetlom.

Dekoratívne materiály v štýle boho? Vieme ako na to!

Dekoracie v style BOHO
 1. Rohová sedačka Befame Belavio
 2. Stolík Custom Flun
 3. Úložný priestor Ragaba Ashme rebrík
 4. Tapeta Mindthegap Jardin Sauvage
Zariaďovanie interiéru v štýle boho je ukážkou toho, ako nefunguje minimalizmus. V minimalizme sa držíme príslovia ,,menej je viac”. Interiér v štýle boho sa opiera o filozofiu ,,viac je viac”. Základom sú prírodné a pohodlné materiály. Premiešať môžete rôzne druhy ako napríklad drevo, či slama a kombinovať ich môžete napríklad s hodvábom, či s pletenými dekoráciami. Tieto materiály nemusia mať čisto nový vzhľad. Ak chcete vo vašej domácnosti prehĺbiť boho atmosféru, siahnite po opotrebovaných, nepoškodených kúskoch, ktoré stratili svoj lesk. Trčia z nich strapce? DOKONALÉ! Skvelou voľbou môžu byť aj zaujímavé botanické kúsky, alebo kapradie. Váš domov bude ešte viac žiariť slobodou a netradičnou atmosférou.
 
Praktický koberec do detskej izby: toto sú pravidlá, ktorými sa riaďte

Praktický koberec do detskej izby: toto sú pravidlá, ktorými sa riaďte

Prostredie v detskej izbe má pôsobiť harmonicky, ale s dôrazom na bezpečie a každodenný komfort. Čím sú deti mladšie, tým precíznejšie sa musíme vyhrať s každým detailom a doplnkom.

Prostredie v detskej izbe má pôsobiť harmonicky, ale s dôrazom na bezpečie a každodenný komfort. Čím sú deti mladšie, tým precíznejšie sa musíme vyhrať s každým detailom a doplnkom. Prečo nenechávať izbičky tých najmenších bez praktických a funkčných kobercov? Nemajte obavy, že znemožnia ich prvé kroky alebo sa stanú „lapačmi“ drobného neporiadku. V tomto článku vám prinášame sumár rád, ako vybrať ideálny koberec do detskej izby.

Detský koberec Lorena Canals Vintage Map

 Detský koberec Lorena Canals Vintage Map


V úvode považujeme za veľmi dôležité vysvetliť, prečo sa dostali práve detské koberce do úzadia. Našťastie, za posledné roky hlásia svoj „comeback“ s tuctom vylepšených funkcií a praktických štruktúr.
Rodičia pri výbere koberčekov pre svojich drobcov vychádzali len z vlastných skúseností a spomienok na svoje detstvo. Vtedy sme poznali tie veľké robustné koberce s hustým vláknom a s arómou usadenej špiny. Pôsobili odpudzujúco a boli nanajvýš nepraktické. Dnes je výhodou, že či si vyberiete detský koberec z umelých, alebo prírodných vlákien, oba varianty prinášajú výhody aj pre prostredie detských izieb.

Prečo dôsledne prihliadať na materiál detského koberčeka?

detský koberec Lorena Canals Bereber Wood Rose

 detský koberec Lorena Canals Bereber Wood Rose


Materiál je podstatou akéhokoľvek koberca. Od jeho vlastností sa odvíjajú možnosti nášho pohybu, celkovej záťaže, antistatických a antibakteriálnych vlastností, trvanlivosti a pevnosti. Stále patria k najobľúbenejším koberce z umelých vlákien. Odporúčame zamerať sa predovšetkým na  zvýšenú protišpiniacu úpravu.
Tú zabezpečujú jednak polyamidové, ale aj nylonové vlákna. Nylonové hlásia väčšiu pevnosť, polyamidové viac odolávajú usadeniu prachu. Oproti tomu prírodné vlákna (najmä vlna) sú skutočným „hniezdočkom“ pre deti. Sú mäkké, na dotyk príjemné a poskytujú výborné izolačné schopnosti. Tlmia hluk, čo je pri detskom džavote nesmiernou výhodou.

detský koberec Lorena Canals Tribu Natural Large

 detský koberec Lorena Canals Tribu Natural Large


Náš tip  - Vyskúšajte detský koberec zo 100% bavlny pre pohodlné hranie, ale aj bezpečné spanie vašich drobcov. V procese výroby sa kládol dôraz na použitie jednoduchých materiálov, prírodných farbív a dizajnu v najširšej palete. Sú vhodné pre detskú, ale aj novorodeneckú izbičku.
S kratším a jemnejším, alebo dlhším a hustejším vlasom? Tento výber prispôsobte veku a zdržiavaniu sa vašich detí v izbičkách. Detské koberce v kratšom vlase možno nepôsobia tak útulne ako tie dlhšie, no rýchlejšie z nich dostanete nečistoty, a to aj bez použitia vysávačov. Navyše, deti si pomocou nich môžu vyskúšať napríklad hravé počítanie čísel v jednoduchom, minimalistickom dizajne. Kratší, ale hustejší vlas znižuje riziko zakopnutia, tým najmenším neumožňuje jednoduché vytrhávanie, a tak sa z neho drobci „nenajedia“. Koberce s dlhším vlasom už takúto výhodu neposkytujú.

Veselé koberce, na ktoré je radosť sadnúť si

 detský koberec Lorena Canals Hippy Blue

detský koberec Lorena Canals Hippy Blue


A sníva o tom aj nejeden rodič. Tak, aby vás detské koberce bavili, musia hýriť príjemnými farbami a nadväzovať na detskú šantivosť a túžbu objavovať. To sa však môže vypomstiť akoukoľvek rozliatou farbou alebo kúskami čokolády na povrchu koberčeka. Čo s tým? Pre prateľné detské koberce Lorena Canals to nie je žiadnym problémom ani na jemnom bielo-modrom podklade. Pre mnohých rodičov sú jasným víťazom a skvelým tipom na darček.

Aby po smiechu neprišiel plač...

 detský koberec Lorena Canals Biscuit Grey

detský koberec Lorena Canals Biscuit Grey


Detské šantenie sa práve plačom najčastejšie završuje. Upozorňujeme, že tieto produkty by preto nemali byť len zárukou moderného dekorovanie detskej izby. U tých najmenších je dôležité minimalizovanie kĺzania po podlahe. Šmykom k tvrdým pádom vďaka spodnej pogumovanej strane, dokúpenej protišmykovej podložke alebo inej preukázateľnej záruke bezpečnosti tak nedôjdu. Takúto atmosféru podporia aj mäkké anjelské krídla v každej štýlovej dievčenskej izbe.

Pozor na veľa vykrojovaných akcentov a detailov na koberčeku. Takéto modely kobercov odporúčame zvoliť pre staršie deti. Máte pri nich obmedzenejšie možnosti umiestnenia a ľahko sa o ne dá zakopnúť. Aj jednoduchá údržba si žiada vašu pozornosť a kvalitné čistiace prostriedky. Nič nám predsa len tak nepadne z neba, čo platí aj o tých najjemnejších koberčekov pre deti.

 detske koberce banner

 

7 dôvodov, prečo si vybrať trendové vintage koberce

7 dôvodov, prečo si vybrať trendové vintage koberce

Aj zástancovia moderného štýlu sa v jednom momente presýtia tej všakovakej dokonalosti. Čoraz viac sa žiadaným stáva práve vintage štýl.

Aj zástancovia moderného štýlu sa v jednom momente presýtia tej všakovakej dokonalosti. Čoraz viac sa žiadaným stáva práve vintage štýl. Svojich priaznivcov už má aj v interiérovom dizajne, a to aj na tých najmenších plochách pre bytový textil a doplnky. Je ho cítiť takmer všade a vôbec nie je ani náročné vybrať si z krásnych a funkčných modelov. Dnes vám predstavíme jedinečné vintage koberce vhodné do každej miestnosti.
Typické znaky vintage bytového textilu (vrátene kobercov) sú tieto:
 
Vintage koberec Louis De Poortere Medallion 8261 Pink Flash

Dobovosť

Vintage štýl sa zameriava na výber textílií a doplnkov približne z prvej polovice 20. storočia. Môžete vyplniť priestor v izbe či už novinkami na trhu v snahe maximalizovať podobu starších modelov, alebo sebavedomo použiť historické, rekonštruované kúsky. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a jedinečným zážitkovým akcentom.

Mágia, nostalgia až živé spomienky

Týmto nadväzujeme na vyššie spomínaný zážitkový akcent. Áno, aj koberce vo vintage štýle by mali akoby prerozprávať istý príbeh a opäť ho celý prežívať so všetkou paletou emócií. Mnohí sa tak v spomienkach vraciame k svojim starým rodičom na vidiek, kde sme koberce nenachádzali len na podlahe, ale v menšom prevedení aj na stenách. Plnili významnú dekoračnú funkciu a neraz na nich boli vyobrazené významné historické udalosti.

Pozor, vintage štýl nemusí podporovať len romantickú, uvoľnenú atmosféru. Je zmesou rôznych prírodných farieb, ktoré vytvárajú koláž mágie a mnohých neopísateľných pocitov. Vintage štýl nie je totiž prvoplánový, a to je práve tým, čo nás na ňom fascinuje a máme chuť spoznávať ho. Abstrakcia je jeho ďalším synonymom, aj keď má vychádzať z konkrétnych príbehov.


Louis De Poortere Mad Men Fahrenheit 8877 Polar Vortex

Louis De Poortere Mad Men Fahrenheit 8877 Polar Vortex

Nedokonalosť 

pretrváva vo svojich prirodzených a nespochybniteľných vlastnostiach. Práve táto črta mu nedovoľuje nechať sa jednoducho oblafnúť reklamným svetom ani konkurenciou. Je jedinečným klenotom, priam úkazom v opotrebovanom vzhľade, či už s poškodeniami na patchwork modeloch, s povytrhávanými vlasmi alebo v tmavošedom vzhľade, no pri vysokolesklej a kvalitnej priadzi.

Prvky zlučiteľné s prírodou 

aj keď na mnohých kúskoch bádať zub času, v interiérovom nábytkovom dizajne vyhráva masívne drevo a v bytovom textile sú to najmä umiernené, nevtieravé pastelové tóny na ľanových, bavlnených, hodvábnych či kožených materiáloch. Ideálny je mix farieb v kombinácii so zemitými odtieňmi. Najviac sa vo vintage štýle usadili tóny modrej, žltej, oranžovej, ale aj zelenej.
 

Louis De Poortere Atlantic Monetti Nenuphar Bronze 9118

 Louis De Poortere Atlantic Monetti Nenuphar Bronze 9118

Okamžite zapasuje aj u vás doma

 to aj v prípade, že preferujete úplne iný štýl. Je to stará škola umenia, ktorá na to, aby vynikla, potrebuje zátišie nielen starých, ale aj nových kúskov. Viete takto použiť napríklad vintage koberec pod jedálensky stôl v luxusnej, presklenej kuchyni. Dáva teda nespočetné možnosti, ako vďaka svojim kvalitám nadviazať na už jestvujúce dizajnérske zásady.

Je osobný, s výraznou citovou väzbou 

vintage štýl tvoria aj tie doplnky, ktoré si necháte po svojich starých rodičoch a každým pohľadom či dotykom vám ich pripomenú. Čo viac dokáže spĺňať túto funkciu, ak nie koberec? Dotýkame sa ho každým krokom a taktiež nie je náročné zrenovovať ho. V každom sofistikovanom prechode medzi farbami máte možnosť vyčítať z neho iný príbeh.

Louis De Poortere Atlantic Streaks 8718 Long Island Blue
 Louis De Poortere Atlantic Streaks 8718 Long Island Blue

Inšpirované „učebnicou“ dobrého vintage štýlu

 Louis De Poortere Palazzo Da Mosto Contarini White 9107

Louis De Poortere Palazzo Da Mosto Contarini White 9107

Vintage koberce najčastejšie skrášľuje paleta orientálnych a kvetinových ornamentov, ktorou chcú výrobcovia pripomenúť väzbu s (idylickou) prírodou. Aj tej sa postupom času dostáva viac pozornosti vďaka mnohým bizarným až šialeným (mad) efektom. Zapáčil sa vám? Bez pochýb mu nájdite miesto aj u seba doma!

 vintage koberce banner